Karadeniz, Yaylalar Ve Batum Turu

  • anasayfa
  • Karadeniz, Yaylalar Ve Batum Turu

Karadeniz, Yaylalar Ve Batum Turu

2729,00 TL

'dan başlayan fiyatlarla

Tur Açıklaması


1

Gün 1: BULUŞMA VE HAREKET

Akşam saat 23.30 da Tempo Tur önünde buluşma ve hareket. Kırıkkale'den sonra Sungurlu yakınlarındaki tesiste vereceğimiz mola sonrası Çorum-Samsun güzergahını izleyerek Karadeniz Sahil yolunda yolculuğumuza güzel görüntüler eşliğinde devam ediyoruz.

2

Gün 2 : ORDU BOZTEPE, GİRESUN ADASI, GÖRELE, TRABZON

Sabah saatlerinde Ordu Boztepe’ye varıyor Boztepe’de alacağımız kahvaltı sonrası teleferik ile Ordu’ya iniyoruz. Yolculuğumuza Giresun'da kısa bir mola vererek devam ediyoruz. Herkül’ün Altın Postu aramak için geldiği ve tarihin en acımasız savaşçı kavimlerinden biri olan Amazon’ların, erkeklerden uzak bir dünya kurarak yaşadığı ve birçok efsaneye sahip olan Giresun Adası’na tekne turu yapıyoruz. (Hava koşullarının uygun olması durumunda tekne turu yapılacaktır. Tekne turu yapılamazsa alternatif program Giresun Kalesi, Zeytinlik Mahallesi gezilecektir.) Ada gezimizden sonra Görele'de Kemençe Kültür Parkı’nı ziyaret edeceğiz. Bölgenin yerel enstürmanı hakkında bilgi alıp sesini de dinledikten sonra Trabzon'a hareket. Trabzon’da Atatürk Köşkü ve bir kısmı cami olarak kullanılan Trabzon Ayasofyası'nı gezdikten sonra otelimize yerleşme ve dinlenme. Akşam yemeği ve konaklama Trabzon’daki otelimizde. Yemek sonrası isteyenler Uzun Sokak'ta yürüyüş yapıp Atatürk Meydanın'daki kafelerde vakitlerini geçirebilirler. 

3

Gün 3:UZUNGÖL, LUSTRA YAYLASI, KARESTEL YAYLASI, ÇAĞLAYAN VADİSİ, HOPA

Kahvaltı sonrası Of ilçesinden Uzungöl'e doğru hareket ediyor Kiremitli Köprü (Hapsiyaş)'yü gördükten sonra Uzungöl’e çıkıyoruz. Uzungöl’de minibüslerle yayla turumuza başlıyoruz. İlk durağımız Uzungöl’ü tepeden gören bir noktadan fotoğraflıyoruz, ardından muhteşem orman dokusunun bitiş noktasında Lustra Yaylas’ı var. Lustra Yaylası’nda kısa bir yürüyüş yaparak yaylanın havasını iyice hissediyoruz. Sonraki durağımız Uzungöl’ü tepeden fotoğraflayacağımız yaklaşık 2200 m yükseklikteki Karestel Yaylası.  (Hava ve yol koşullarına göre rehber programda değişiklik yapma hakkına sahiptir.Biz çok zorunlu olmadıkça programımızı aynen uyguluyoruz. Ancak aşırı yağış, sis, heyelan gibi nedenlerden dolayı bir değişiklik söz konusu olursa rehberlerimiz alternatif program yapacaktır.) Yaylada gezdikten sonra Uzungöl’e dönerek İnan Kardeşler’de öğle yemeği molası veriyoruz. Burada Alabalık yemenizi tavsiye ederiz. Yemekten sonra Uzungöl ile vedalaşıp Hopa’ya doğru hareket ediyoruz. Yolumuz üzerinde çay fabrikası ve Rize bezi için molalar verdikten sonra Fındıklı’da Çağlayan Köyü’ne gidiyoruz. Laz konakları ile meşhur olan köyde Kemer Köprü’ye kadar otobüsümüzle gittikten sonra Fındık ve Çay bahçeleri arasında yürüyerek konakları ve bahçeleri fotoğraflıyoruz. Gezimiz sonrası Hopa’daki otele yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama Hopa'daki otelimizde.

4

Gün 3: SARP SINIR KAPISI , GÜRCİSTAN(BATUM),

Erken kahvaltı sonrası  Batum'a doğru yola çıkıyoruz. Sarp Sınır Kapısı'ndan Gürcistan'a giriş işlemlerimizi tamamladıktan sonra bir tarafta deniz manzarasını diğer tarafta Andrew Heykeli'ni izleyerek ilerliyoruz. Yolumuz üzerinde Bayburt’tan doğup Batum sınırlarına kadar kendine keskin çizgiler oluşturan Çoruh Nehri'ni ve üzerindeki eski Gonio Köprüsü'nü göreceğiz. Daha sonra ilk durağımız şehir merkezinden 9 km uzaklıkta bulunan, Dünya'nın el ile hazırlanmış ikinci büyük bahçesi olan tropik bitkileri ile ünlü Batum Botanik Bahçesi. Burada yarım saatlik bir yürüyüş yapıp birbirinden farklı bitki örtüsünün yer aldığı bahçeyi geziyoruz. Ardından tekrar şehir merkezine dönerek öğle yemeği molası vereceğiz. Menüde Gürcü yemeklerinden tatma olanağımız var. Yemekten sonra yürüyerek  tarihi Meryem Ana Katedral Kilisesi'ni, tarihi Orta Cami, tiyatro binasını, Medea Heykeli'ni, Batum Limanı'nı ve yeni oluşturulan yüzüyle Avrupa meydanını göreceğiz. Batum Bulvarı'nda gezinti yaptıktan sonra geri dönüş yolculuğumuz başlıyor. Sarp Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yapıp otelden eşyalarımızı aldıktan sonra Ayder Yaylası’na hareket. 
Sınır geçişleri yaya olarak yapılmaktadır.Yoğunluğa göre geçiş süresi 1-2 saat sürmektedir. Bu gün öğle yemeği gezi ücretine dahildir. Akşam yemeği ve konaklama Ayder’deki otelimizde.
NOT: LÜTFEN "GÜRCİSTAN'A GEÇİŞ" NOTUNU MUTLAKA OKUYUNUZ.

5

Gün 5:AYDER, FIRTINA VADİSİ, SUMELA MANASTIRI, GÜMÜŞHANE

Kahvaltı sonrası otobüsümüz ile Kalegon denilen mevkiden başlayarak Ayder Yaylası'nı yürüyerek gezeceğiz. Görüntüler büyüleyici. Şelaleler ayrı bir güzellik katıyor bu güzelliği fotoğrafladıktan sonra Çamlıhemşin’e hareket ediyoruz. Burada bizi bekleyen minibüslerimizle Fırtına Vadisi içinde bir tarafta yeşilin her tonunu, bir tarafta Fırtına Deresi’ni, bir tarafta bozulmamış yöre mimarisinin örneklerini görecek ve kemer köprüleri gezeceğiz. İlk durağımız "Sevdaluk" dizisinin çekildiği Şenyuva (Çinçiva) köyü. Köyü ve buradaki kemer köprüyü gezdikten sonra yolculuğumuz Zilkale’ye doğru devam edecek. Denizden 750 m, hemen altında akmakta olan Fırtına Deresi’nden de 100 m yükseklikte, sarp bir kaya üzerinde 14. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen Zilkale, ihtişamlı görüntüsüyle yüzlerce metre ötelerden de görülebiliyor. Kaleyi önce uzaktan görüntüleyip ardından içini gezeceğiz. Sonraki durağımız Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisindeki Palovit Şelalesi, Rize’nin debisi en yüksek şelalelerinden biridir. Gür bir orman içindeki bu ünlü şelale, yaklaşık 15 metre yükseklikten köpük köpük çağıldıyor dere yatağına doğru. Şelalenin fotoğraflanmasından sonra Fırtına Vadisi’nde öğle yemeği molası veriyoruz. Yemekten sonra Sümela Manastırı'na gidiyoruz. Trabzon’un Maçka İlçesi Altındere Köyü sınırları içinde, Altındere Vadisi’ne hakim Karadağ’ın eteklerinde sarp bir kayalık üzerine kurulmuş olan Sümela Manastırı, halk arasında “Meryem Ana” adı ile anılır. Manastır'ın dibindeki tesislerde iniyoruz. Bizi manastır yakınlarına kadar götürecek minibüslere binip (Sis olması durumunda minibüsle yukarı çıkılmayacaktır) yolumuza devam ediyoruz. Minibüsten indikten sonra yirmi dakika yürümek zorundayız. Yer yer çıkış var, ama fazla zor değil. Rehberimiz sizlere manastır hakkında ayrıntılı bilgi verecektir. Sümela Manastırı tadilat nedeniyle ziyarete kapalıdır. Dışarıdan görülecektir. Manastır gezimizin ardından Gümüşhane'ye gidiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Gümüşhane'deki otelimizde. 

6

Gün 6: GÜMÜŞHANE, KARACA MAĞARASI, HARŞİT VADİSİ, ORDU, SAMSUN

Kahvaltı sonrası Eski Gümüşhane (Süleymaniye Mahallesi) nin görülmesinden sonra Karaca Mağarası'na hareket.  Karstik mağara adını 700 m kuzeydoğusunda bulunan Karaca (eski adi ile Masura) köyünden almaktadır. Mağara gezimizin ardından  Harşit Vadisi'ni izleyerek Tirebolu'da Karadeniz Sahil Yolu'na iniyoruz. Yolun bir bölümünde Harşit Barajı bize eşlik edecek. Espiye'de öğle yemeği molası vereceğiz. Espiye'nin pidesi meşhur. Karadeniz'e gelip pide yemeden dönülmez elbette. Yemekten sonra Giresun'u geçip Ordu'ya gidiyoruz. Taşbaşı mahallesinde eski sokak dokusu ve kilisenin görülmesinden kısa bir süre sonra Yason Burnu'na varıyoruz. Yason adı, Argonotlar'la beraber burada karaya çıkan Iason’dan kalmıştır. Burunun alt tarafında “Panaya” adında eski manastır/kilise vardır. Yarımada üzerindeki kilisenin adı Jason's Church veya (antik ismi Hagios Nikolaas) diye de bilinir. Adını, mitolojide Altın Post’un peşine düşen ve Argo adlı gemiyle Karadeniz’e açılan kahramanların efsanevi lideri Iason’dan alıyor. Xenophon da, ‘’Anabasis’’te (Onbinlerin Dönüşü) burayı "Yason Burnu" olarak adlandırmaktadır. Burada bulunan kilisesin dıştan görülmesinden sonra Samsun'a hareket ve otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama Samsun'daki otelimizde.

Tur Fiyatları

Tur Fiyatı
2729,00 TL
Çocuk (3-12)
1999,00 TL
Bebek (0-3)
0,00 TL

Dahil Olanlar / Olmayanlar

Biz sizi arayalım

Ad Soyad
Email
Telefon